Pomozte při mapování nepůvodních druhů rostlin a živočichů v rámci evropského projektu Biosmršť (www.biosmrst.cz). Již 4. ročník tohoto projektu proběhne od pátku 23. do neděle 25. května 2025!
Zapojit se může každý po celé České republice, kdo má chuť objevovat přírodu, zaznamenávat své nálezy a přispět tak ke skutečnému vědeckému výzkumu.
Stačí si bezplatně stáhnout mobilní aplikaci iNaturalist, vytvořit si účet, vyrazit ven a mít oči dokořán. Svá pozorování poté můžete zdokumentovat a nahrát do aplikace (https://www.inaturalist.org/projects/biosmrst-2025), která Vám pomůže i s určením druhů.
Proč právě nepůvodní druhy?
Nepůvodní (nebo cizí) druhy se do našich podmínek často dostávají záměrně (např. okrasné druhy) nebo náhodou (např. s přepravou zboží). Některé se v novém prostředí příliš nerozšíří, ale jiné zdomácní a stanou se invazními – rychle se šíří, mění původní ekosystémy a způsobují ekologické i ekonomické škody. V České republice je v současnosti zaznamenáno více než 1500 nepůvodních druhů rostlin a téměř 600 nepůdních druhů živočichů. Projekt Biosmršť se zaměřuje na vybrané z nich. Podrobnosti o jednotlivých druzích najdete zde (https://www.biosmrst.cz/seznam-druhu/).
Díky veřejnosti získávají vědci ohromné množství dat o výskytu a mají tak šanci zachytit šíření nepůvodních druhů včas a pomoci tak s ochranou naší přírody.


