Bude City Nature Challenge i u vás?

Závidíte Praze a jiným českým městům, kde probíhá City Nature Challenge? Chtěli byste příští rok zorganizovat tento projekt i u vás? Skvěle, právě teď je totiž čas přihlásit se do dalšího ročníku, viz Interested in City Nature Challenge 2024? (google.com)  

Zapojte se do soutěže se stovkami měst z celého světa a minimálně se čtyřmi v rámci České republiky (Praha, Brno, České Budějovice a Uherské Hradiště).  

Během soutěžních dnů tak můžete ukázat ostatním, že i ve vašem městě žije spousta organismů, které lze objevovat. Pozorování mohou pomoci vzbudit zájem o přírodu a její ochranu širšímu okruhu lidí, dále také poslouží vědecké komunitě mapovat jednotlivé druhy.  

Pojďte do toho s námi! A kdože to může být organizátorem? Doslova kdokoliv. Po celém světě projekt organizují univerzity, muzea, planetária, ale i široká veřejnost. Nevěnujete se pracovně přírodě, ale láká vás organizace projektu? Nevadí. Učíte třídu, pro kterou by byla organizace projektu skvělou projektovou výukou? Paráda. Stačí věřit projektu a přesvědčit veřejnost okolo sebe, aby se zapojila.  

Možná máte chuť projekt ve vašem městě organizovat, ale máte obavy, že to nezvládnete? Nebojte, nemusíte v tom být sami. Organizátoři z Národního muzea vám rádi podají pomocnou ruku a zodpoví vaše otázky na mailu pm@nm.cz. Všichni čeští organizátoři jsou navíc v pravidelném kontaktu a předávají si zkušenosti z předchozích ročníků.  

K zaznamenávání pozorování (nejen) během projektu slouží aplikace přeložená do češtiny – iNaturalist. Jedná se o bezplatnou aplikaci, kterou můžete používat po celý rok, nejen v průběhu City Nature Challenge. Tato aplikace vám pomůže i s určením druhu, takže s ní může pracovat opravdu každý, a to dokonce i bez chytrého telefonu.