Ještěrky na Vítkově

Věděli jste, že na území Prahy žijí tři druhy ještěrek? Nejběžnější z nich, ještěrku obecnou (Lacerta agilis), můžete zastihnout na osluněných místech spíše v okrajových částech města. Ještěrce zelené (Lacerta viridis) vyhovují otevřená místa v kaňonu Vltavy. A doslova uprostřed naší metropole můžete za slunných jarních dní pozorovat hbitá ještěrčí těla, jak přeskakují z kamene na kámen, porůznu se mezi sebou hašteří nebo se dokonce bez ostychu páří. Podívaná je to velmi zajímavá, ale ještě zajímavější je samotná přítomnost tohoto druhu v Praze. O výskytu ještěrky zední (Podarcis muralis) tady totiž víme teprve pár let a hlavně díky pozorování v iNaturalistu! Na vrchu Vítkov je přitom máte jako na dlani. 

ještěrka zelená (Lacerta viridis) © Vít Lukáš

ještěrka zední (Podarcis muralis) © Daniel Koleška

Když se k vítkovskému památníku vydáte ze západní strany mírným svahem ulicí U Památníku a u Armádního muzea zahnete doprava, vzápětí začnete táhle stoupat podél nízké kamenité zídky. Právě ta je perfektním stanovištěm pro ještěrky zední. Ve skulinách nacházejí dostatek úkrytů a jižně orientované kameny pojímají bohatou dávku slunečních paprsků, která je příjemně ohřívá. Studenokrevná ještěrčí tělíčka se tak mohou snadno dostat na tu správnou provozní teplotu a této možnosti s gustem využívají, kdykoli je možnost. Zídka se v těchto místech táhne asi 300 metrů a s ještěrkami se můžete potkávat téměř po celé její délce. Je znát, že si na všudypřítomné běžce a více či méně rozpačité páry na romantických procházkách už zvykly. Nechají vás tak přiblížit i s telefonem poměrně blízko. Jakmile ale překročíte vzdálenost, kterou ještěrky považují za bezpečnou, uvidíte jen rychlé mrsknutí a ocásek mizící ve skulině. 


Jak se uprostřed Prahy vzala ještěrka zední, která je u nás považovaná za vzácnou a dokonce kriticky ohroženou? S tím si právě vědci lámou hlavu. Ještěrka zední totiž obývá větší část jižní Evropy a u nás má severovýchodní hranici výskytu. Donedávna se v České republice vyskytovala jen na Moravě. Svým vzhledem vítkovské ještěrky připomínají své kolegyně z Balkánu. Zdá se proto, že by snad mohlo jít o zavlečenou populaci. Je tedy možné, že sem nějakým způsobem doputovaly z prosluněného jihovýchodu? Kdo ví, na odpověď odborníků si budeme muset počkat. Jisté ale je, že ještěrkám zedním se zde velmi dobře daří. Během jedné procházky můžete napočítat i přes 100 kousků! První záznam tohoto druhu na území Prahy se v nálezových databázích objevil 7. března 2021. Uživatelka petra_zemanova vyfotila na Vítkově ještěrku, kterou poté odborníci určili právě jako ještěrku zední. Od té doby pozorování z této lokality přibývá a jezdí za ní fotografové z celé Prahy. Dovedete si představit lepší příklad toho, jak běžná pozorování amatérských přírodomilců (tzv. občanská věda) pomáhá vědcům odhalovat nové populace? Je klidně možné, že podobných případů bude přibývat a při letošní City Nature Challenge se dočkáme zase nějakého překvapení. Nebude to právě některé z vašich pozorování?

Autor textu: Daniel Koleška

ještěrka zední (Podarcis muralis) © Daniel Koleška

ještěrka zední (Podarcis muralis) © Daniel Koleška
ještěrka zední (Podarcis muralis) © Daniel Koleška

Projekt vznikl s finanční podporou hl. m. Prahy.