Za přírodou z akademické půdy

Pak pro vás máme vzkaz od jednoho z partnerů projektu City Nature Challenge: Přírodovědecké fakulty UK. Věřte nebo ne, malou laboratoř může mít doma každý.​

Milí přírodovědci všeho věku,

máme celostátní karanténu, školy jsou zavřené a výuka na dálku se rozvíjí neuvěřitelně rychle. Jenže nám to celé připadá až moc virtuální… Je jaro, venku je krásně, každý den se v přírodě objeví něco nového, ale děti i učitelé sedí u obrazovek a mají moc práce. Chtělo by to nějaký dobrý důvod se alespoň na chvíli zvednout od obrazovek počítačů, nasadit si roušku a vyrazit ven, pozorovat, zkoumat, objevovat… Na facebookových stránkách Praktika na dálku (a také Přírodovědci.cz) postupně vyvěšujeme tipy a náměty na přírodovědná pozorování, pokusy a drobné projekty. Učitelé, rodiče i zvídaví školáci je mohou využít každý podle svého uvážení.

Náměty připravujeme většinou podle toho, co je zrovna v přírodě k vidění – co se dá najít, ulovit, vyfotit, nahrát, natočit nebo strčit pod mikroskop.

Protože zdaleka nejsme sami, kdo má tenhle nápad, upozorňujeme i na další zajímavé vzdělávací projekty, videa, knížky, články a náměty, které se dají v téhle době dobře použít.

Honza Mourek
Katedra učitelství a didaktiky biologie Přírodovědecké fakulty UK

Dáša „Berneška“ Říhová
Katedra biologie a environmentálních studií Pedagogické fakulty UK

Coverphoto © Petr Jan Juračka