Výsledky CNC 2025

Po roce můžeme opět bilancovat nad výsledky dalšího ročníku City Nature Challenge. Kolik druhů se letos podařilo v Praze najít a jak jsme si vedli v porovnání s ostatními v ČR a celým světem?

Již desátý ročník City Nature Challenge oficiálně skončil. Podívejte se spolu s námi za zajímavými výsledky, které letošek přinesl během 25. až 28. dubna.

Celkem se zúčastnilo 669 měst ze 62 zemí celého světa. Téměř 103 tisíc pozorovatelů vyfotografovalo přes 3,31 milionu organismů pourčovaných do 73,8 tisíc druhů. Více najdete ZDE. Oproti loňskému ročníku bylo vyfoceno o skoro milion organismů více a zapojilo se navíc dalších 20 tisíc pozorovatelů. Suma pozorovaných druhů povyskočila o více než osm tisíc!

Infografiku připravenou z výsledků z celého světa najdete ZDE.

Trocha statistik pro Prahu v letošním ročníku City Nature Challenge. Od oficiálních čísel se trochu liší, jelikož zde stále dochází k aktualizacím apod.

A jak si v roce 2025 vedla Praha? Celkem se zapojilo 628 pozorovatelů, kteří za čtyři dny pořídili více jak 27,2 tisíc fotografií. Oproti loňskému roku nás bylo zhruba o 130 uživatelů více a uložili jsme o přibližně 8 tisíc pozorování více. Zachycené organismy určovalo 667 identifikujících, z čehož vzešlo 2088 druhů. To je více jak 200 druhů navíc, než loni. Více se dozvíte ZDE. Čísla v odkazu a na připojeném obrázku se od sebe trochu liší, neb neustále dochází k aktualizování dat. Oficiální výsledky jsou však pevně spojeny se stanoveným časem, kdy bylo letošní CNC ukončeno.

V letošním ročníku byl nejaktivnějším pozorovatelem uživatelka „lucie24614“ s 2413 pozorováními a 492 uloženými druhy na území hlavního města Prahy. Gratulujeme! Co do počtu druhů byl nejlepším pozorovatelem uživatel „rubroboletus“, který nafotil 642 druhů na pražském území, k čemuž potřeboval pořídit celkem 2396 pozorování. Taktéž gratulujeme.


Díky aktivnímu zapojení nás všech obsadila Praha úžasné 22. místo co do počtu pozorování a předčili jsme i takové metropole jako je Los Angeles, Berlín, New York, Londýn, Melbourne či Toronto. V rámci Evropy jsme pak na místě třetím. Před nás se dostal pouze rakouský Graz s přilehlými regiony (celkově 9. místo) a česká Ostrava (celkově 4. místo).

Opět gratulujeme prvnímu La Paz s neuvěřitelným počtem pozorování, které přesáhlo 148 tisíc. Dalším českým městům se taktéž dařilo. Gratulujeme k pěkným výsledkům Uherskému Hradišti, Brnu, Českým Budějovicím a regionu Veselsko. Především pak gratulujeme Ostravě za nepřehlédnutelný výkon, při kterém obsadila již zmíněné čtvrté místo v celkovém žebříčku s více jak 100 tisíci pozorováními.

A na co jsme narazili v „pražském terénu“ nejčastěji?

Mezi nejčastěji focené druhy letošního ročníku patří vlaštovničník větší (241x), šeřík obecný (224x) a česnáček lékařský (223x). Mezi nejčastěji pozorovanými živočichy najdeme hlemýždě zahradního (156x), kachnu divokou (122x) a ruměnici pospolnou (115x).

Pokud jde o počet druhů, podařilo se nám v rámci ČR uspět a vyfotografovat jich nejvíce, i přes obrovský rozdíl v samotném počtu pozorování. Smyslem City Nature Challenge je právě o dokumentování druhového bohatství v městech, ve kterých žijeme, nikoliv bezbřeze fotografovat stovky pampelišek na jedné malé louce. Vážíme si pražských pozorovatelů, že se stále snaží objevit co nejvíce druhů kolem sebe a ukládají především kvalitní pozorování, která mají smysl pro databáze typu iNaturalist a vědeckou komunitu, která je sleduje a využívá.


I letos se zapojilo několik školních kolektivů a soutěžily mezi sebou, který z nich bude mít více pozorování v rámci City Nature Challenge. Vítězem se stává sekunda A a B z pražského Gymnázia profesora Jana Patočky. Děkujeme všem za účast! Ve zmíněné sekundě A a B se zapojilo 26 žáků, kteří nafotili 2013 organismů z celkem 449 druhů.


Opět jsme potvrdili, že pražská příroda je bohatá a rozmanitá. Nadále ji tedy chraňme a pečujme o ní pro další generace.

Národní muzeum a partneři projektu děkují všem zúčastněným!  Byli jste skvělí! Jsme rádi, že jste se zapojili do projektu, že používáte aplikaci iNaturalist a že vás baví pražská příroda.

Na viděnou za rok!

Počet pozorování v rámci českých měst a regionů.
Počet pozorovaných druhů v rámci českých měst a regionů.
Slípka zelenonohá (Gallinula chloropus) patří mezi naše běžné druhy vodních ptáků. Pozice hnízda však může být někdy vskutku nevšední. © Michal Vais
Babočka admirál (Vanessa atalanta) je běžnějším druhem denních motýlů Prahy. © Lucie Červená
Koniklec luční (Pulsatilla pratensis) patří mezi naše zranitelné taxony, jelikož se vyskytuje především na skalních stepích a výslunných strání, které v ČR postupně zarůstají, nebo jsou přímo ničeny. © Pavel Kacl