Máte okrajenku? A můžu ji vidět?

Pro nově připravovaný atlas mnohonožek ČR chybí data o rozšíření okrajenky žlutoskvrnné (Chondrodesmus cf. riparius). Pomozte přírodovědcům zmapovat její výskyt. 

Jak na to? 

Na okrajenku můžete narazit např. v botanických zahradách, pěstebních sklenících či při nákupu exotických rostlin. Bývá schována pod květináči nebo kořenovém balu, odkud občas vyleze. Zbývá jediné – vyfotografovat ji a pozorování uložit do aplikace iNaturalist. 

Jak ji poznáte? 

  • Velká (v dospělosti až 6 cm) tropická plochule.
  • Žluté okraje hřbetních štítků (tergitů) jsou na okrajích protaženy v malá oblá křidélka, která kontrastují s tmavým, hnědovínově zbarveným tělem. Jedná se o ukázku výstražného (aposematického) zbarvení.
  • Žije skrytě, na kořenech palem (například datlovníku, palmy arekové) a cykasů.  
  • Popsána byla v Kolumbii.  
  • V Evropě byla nalezena v pěstírnách okrasných dřevin v Holandsku, odkud se dostala nejprve do Švédska a Norska. Odtud se rozšířila do skleníků Velké Británie, Dánska, Německa, Rakouska, Polska, Slovenska a Maďarska.  
  • V ČR byla zatím nalezena jen jedna samice, a to v květináči palmy zakoupené v obchodním řetězci IKEA. U majitele v Brně žila dva roky. Teprve v roce 2021, tedy po sedmi letech od prvního nálezu, byla mnohonožka určena a vyšlo najevo, že se jedná o nový druh pro naši zemi. 

Jak vaše pozorování pomohou? 

Okrajenku žlutoskvrnnou lze určit i podle fotografie. Proto každá fotka v iNaturalist může být užitečná pro mapování výskytu tohoto druhu, což pomůže našemu výzkumu. V současné době totiž připravujeme Atlas rozšíření mnohonožek v České republice. Pokud tedy zadáte výskyt této mnohonožky do aplikace, my budeme vědět, kde u nás žije. 

Čím se zabývá náš výzkum? 

Okrajenka žlutoskvrnná byla dosud nalezena ve všech státech střední Evropy, kde k jejímu objevení přispěla velkou měrou právě občanská věda. Velká a nápadně zbarvená mnohonožka neujde pozornosti ani laické veřejnosti. Takto byla např. objevena na osmi místech v Polsku. U nás je zatím doložený jen jeden výskyt. Předpokládáme ale, že bude rozšířená mnohem více. Pomůžete nám ji najít? 

Projekt iNaturalist: https://www.inaturalist.org/projects/mate-okrajenku-a-muzu-ji-videt 

Pokud o okrajence víte, ale nemáte aktuálně jedince k zaznamenání do aplikace iNaturalist, napište nám na pm@nm.cz.