Výsledky CNC 2022

City Nature Challenge 2022 je za námi. Kolik druhů se letos podařilo v Praze najít a jak si vedeme ve srovnání se světem?

Sedmý ročník City Nature Challenge oficiálně skončil. Naštěstí letošní ročník nezasáhla další vlna koronaviru a mohli jsme se tak plně věnovat pozorování po celém našem městě – Praze. Ohlédněte se s námi za zajímavými výsledky, které letošek přinesl.

Celkem se zúčastnilo 447 měst z celého světa. Více jak 67 tisíc pozorovatelů vyfotografovalo přes 1,69 milionu organismů, které pourčovalo do 50 176 druhů na téměř 13 500 identifikujících. Více najdete ZDE.

Infografiku připravenou z výsledků z celého světa najdete ZDE.

Finální pražská čísla letošního ročníku City Nature Challenge.

A jak si letos vedla Praha? Celkem se zapojilo 452 pozorovatelů, kteří za čtyři dny pořídili více jak 12 tisíc fotografií. Oproti loňskému roku nás bylo zhruba o 80 méně, ale vyfotili jsme o přibližně 500 více organismů. Zachycené organismy určovalo 438 identifikujících, z čehož vzešlo 1473 druhů. To je o 241 druhů více, než loni. Více se dozvíte ZDE.

Loňský ročník byl nejaktivnějším pozorovatelem uživatel „daczison“ s 884 pozorováními a 382 uloženými druhy na území hlavního města Prahy. Letos se tomuto uživateli podařilo překonat sebe samotného, jelikož vyfotografoval 1177 organismů, které experti zařadili do 463 druhů. Gratulujeme ke zlepšení a neuvěřitelnému výkonu.


Díky aktivnímu zapojení nás všech obsadila Praha úžasné 34. místo co do počtu pozorování a předčili jsme i takové metropole jako je Florida, Vídeň, nebo Chicago či Liverpool. V rámci Evropy jsme pak na místě třetím. Před nás se dostal pouze rakouský Graz s přilehlými regiony a Birmingham, který taktéž zaregistroval krom města celou řadu regionu v okolí. V Evropě jsme však měli nejvíce pozorovatelů. Je tedy patrné, že nás fotí více, ale v průměru na jednoho vytvoříme méně snímků, než v Grazu a Birminghamu.

Gratulujeme prvnímu La Paz s neuvěřitelným počtem pozorování, které přesáhlo 137 tisíc. Dalším českým městům se taktéž dařilo. Gratulujeme k pěkným výsledkům Brnu, Českým Budějovicím i Uherskému Hradišti.

A na co jsme narazili v „terénu“ nejčastěji?

Mezi nejčastěji focené druhy letošního ročníku patří  sedmikráska obecná (147x), česnáček lékařský (138x) a popenec obecný (114x). Mezi nejčastěji pozorovanými živočichy najdeme kachnu divokou (87x), včelu medonosnou (82x) a kosa černého (64x).

Podařilo se nám zachytit i vzácnější a ohrožené druhy živočichů na území Prahy. Jde o ještěrku zelenou, ropuchu zelenou, suchomilku rýhovanou nebo vodouše bahenního či lžičáka pestrého. Pozorovali jsme také vzácnější nebo ohrožené druhy rostlin: vikev hrachorovitá, rozrazil rozprostřený, len rakouský nebo pryšec hranatý a kapradina laločnatá (viz foto).

Narazili jsme i na expandující a invazní druhy jako je vroubenka Ceraleptus gracilicornis, kakost purpurový, šťavel růžkatý a jahodka indická.


I letos jsme potvrdili, že pražská příroda je bohatá a rozmanitá. Nadále ji tedy chraňme a pečujme o ní pro další generace.

Národní muzeum a partneři projektu děkují všem zúčastněným!  Byli jste skvělí! Jsme rádi, že jste se zapojili do projektu, že používáte aplikaci iNaturalist a že vás baví pražská příroda.

Na viděnou za rok!

Kapradina laločnatá (Polystichum aculeatum) byla v Prokopském údolí pozorována vůbec poprvé. Jde tak o zcela novou lokalitu této vzácné rostliny. V Praze se vyskytuje pouze na třech místech. © martamumin
Drobný lesknáček druhu Omosita discoidea je běžným broukem vyskytujícím se na mršinách. V iNaturalistu se však jedná o první snímek tohoto druhu v rámci celé ČR, který byl pořízen během City Nature Challenge 2022. © dom_von