Výsledky CNC 2024

Další ročník City Nature Challenge je za námi. Kolik druhů se letos podařilo v Praze najít a jak jsme si vedli v porovnání s ostatními městy a celým světem?

Devátý ročník City Nature Challenge oficiálně skončil. Ohlédněte se spolu s námi za zajímavými výsledky, které letošek přinesl během 26. až 29. dubna.

Celkem se zúčastnilo 690 měst z celého světa. Více jak 83 tisíc pozorovatelů vyfotografovalo přes 2,4 milionu organismů pourčovaných do 65,7 tisíc druhů. Více najdete ZDE. Oproti loňskému ročníku bylo vyfoceno o půl milionu organismu více a zapojilo se navíc dalších 17 tisíc pozorovatelů. Suma pozorovaných druhů povyskočila o více než osm tisíc!

Infografiku připravenou z výsledků z celého světa najdete ZDE.

Finální pražská čísla letošního ročníku City Nature Challenge.

A jak si v roce 2024 vedla Praha? Celkem se zapojilo 498 pozorovatelů, kteří za čtyři dny pořídili více jak 19,1 tisíc fotografií. Oproti loňskému roku nás bylo zhruba o 130 uživatelů více a uložili jsme o přibližně 4500 pozorování více. Zachycené organismy určovalo 536 identifikujících, z čehož vzešlo 1864 druhů. To je více jak 200 druhů navíc, než loni. Více se dozvíte ZDE.

V letošním ročníku byl nejaktivnějším pozorovatelem uživatel „rubroboletus“ s 1882 pozorováními a 510 uloženými druhy na území hlavního města Prahy. Gratulujeme!


Díky aktivnímu zapojení nás všech obsadila Praha úžasné 29. místo co do počtu pozorování a předčili jsme i takové metropole jako je Berlín, Melbourne, Řím, nebo Vídeň či Toronto. V rámci Evropy jsme pak na místě čtvrtém. Před nás se dostal pouze rakouský Graz s přilehlými regiony, italské město Milazzo na Sicílii a letošní český nováček Ostrava.

Gratulujeme prvnímu La Paz s neuvěřitelným počtem pozorování, které přesáhlo 165 tisíc. Dalším českým městům se taktéž dařilo. Gratulujeme k pěkným výsledkům Brnu, Českým Budějovicím i Uherskému Hradišti a regionu Veselsko. Především pak gratulujeme Ostravě za špičkový výkon hned během jejich prvního ročníku.

A na co jsme narazili v „pražském terénu“ nejčastěji?

Mezi nejčastěji focené druhy letošního ročníku patří rozrazil rezekvítek (249x), sedmikráska obecná (210x) a šeřík obecný (158x). Mezi nejčastěji pozorovanými živočichy najdeme kachnu divokou (119x), ruměnici pospolnou (99x) a holuba sklaního (80x).

Velmi zajímavá jsou pozorování zavlečených, nepůvodních druhů rostlin. Nejlepším nálezem je výskyt prliny východní (Lycopsis orientalis) na Palackého náměstí. Jde o druhý nález tohoto zavlečeného druhu v Praze (předchozí je z roku 1980). Zároveň je i příkladem toho, proč je důležité rozlišovat pozorování rostlin a živočichů pěstovaných/chovaných v zajetí od těch ve volné přírodě (nebo případně, jako zde, zplanělých na veřejném prostranství ve městě). Pokud by šlo o snímky pěstované rostliny, nebylo by na tom, že v Praze tento druh roste, nic až tak překvapivého. To je dokonalý příklad toho, jak se my všichni díky iNaturalist.org podílíme na vědeckém výzkumu! ❤️

Zajímavá jsou také pozorování tromínu prorostlého (Smyrnium perfoliatum) a rozrazilu nitkovitého (Veronica filiformis). Pozoruhodné je také letošní časné kvetení některých druhů. Například rukevníku východního (Bunias orientalis).


I letos se zapojilo několik školních kolektivů a soutěžily mezi sebou, který z nich bude mít více pozorování v rámci City Nature Challenge. Vítězem se stává Tercie B z Malostranského gymnázia pod vedením Ivony Štefkové. Děkujeme všem za účast! Ve zmíněné Tercii B se zapojilo 28 žáků, kteří nafotili 1677 organismů z celkem 383 druhů.


Opět jsme potvrdili, že pražská příroda je bohatá a rozmanitá. Nadále ji tedy chraňme a pečujme o ní pro další generace.

Národní muzeum a partneři projektu děkují všem zúčastněným!  Byli jste skvělí! Jsme rádi, že jste se zapojili do projektu, že používáte aplikaci iNaturalist a že vás baví pražská příroda.

Na viděnou za rok!

Čmelák zemní (Bombus terrestris) patří mezi naše běžnější opylovače, i když všeobecně čmeláci z naší přírody spíše mizí. © Gábina Uhrová
Teprve druhé pozorování zavlečené prliny východní na území Prahy. © Petr Harant
Veverka obecná (Sciurus vulgaris), běžný druh na území Prahy. © uživatel zajic